me 16 Shkurt 1916
U lind nė Elbasan folkloristi dhe etnologu Qemal Haxhihasani.

Punėn si mbledhės i folklorit dhe atė kėrkimore shkencore e nisi nė moshėn 20 vjeēare. Nė vitin 1949 filloi punėn nė Institutin e Shkencave dhe paralelisht edhe kėrkimet nė fushėn e folklorit dhe etnografisė. Disa nga botimet e tij janė: "Folklori", "Kėngė popullore legjendare", "Epika legjendare", "Epika historike", etj. Ishte autor edhe i shumė kontributeve tė arbėreshėve tė Italisė dhe Greqisė si dhe i shumė bibliografive shkencore nė fushėn e folklorit.

Qemal Haxhihasani vdiq nė Tiranė mė 2 shkurt 1992.
Ndodhi sot