me 26 Prill 1915
U nėnshkru traktati i fshehtė i Londrės, nga pėrfaqėsues tė Italisė, Anglisė, Francės dhe Rusisė. Ai e copėtonte edhe mė shumė Shqipėrinė e cunguar.

Sipas tij Italia merrte Vlorėn dhe Sazanin, Greqia prefekturėn e Korchės, tė Gjirokastrės dhe gjithė rrethet e tyre, Serbia dhe Mali i zi, Shkodrėn, Kosovėn etj. Me krahinat qė mbeteshin formohej njė principatė myslimane. Gjymtimi i parė i Shqipėrisė mė 1913 ishte me pasojė fatale pėr popullin dhe vendin tonė.

Aj ndėrpreu formimin e tregut kombėtar, ndėrpreu marrėdhėniet ekonomike dhe kulturore tradicionale me trevat e mbetura jashtė kufijve shtetėrorė. I hapi udhė procesit tė shkombėtarizimit, tė shpėrnguljes me dhunė, eliminimit fizik tė shqiptarėve, sllavizmit dhe helenizimit tė tyre.

Ndodhi sot