me 20 Dhjetor 1991
Kryeministri i fundit i Jugosllavisė komuniste, kroati Ante Markovic, dha dorėheqje. Ai u pėrpoq me reformat e tij ekonomike me shpėtu Jugosllavinė nga shkatėrrimi, por kjo u pa se ishte e pamundur pėr shkak tė politikave nacionaliste dhe separatiste tė republikave kryesore tė Jugosllavisė: tė Serbisė e tė Kroacisė.


Ndodhi sot